JUNIOR CZARNI ROKITKI 2013

Informacje Ogólne

SCS AMICO LUBIN

Salezjanie pracujący na terenie Lubina od kilku lat prowadzili oprócz typowej pracy duszpasterskiej działalność wychowawczą poprzez sport. Nie było to wychowanie fizyczne , ale wykorzystano do tego aspekt sportu i radości – zgodnie z duchem ks. Jana Bosko.

Pierwszym ośrodkiem z prawdziwego zdarzenia powstałym od podstaw było Salezjańskie Centrum Sportowe AMICO Lubin , którego założycielem i Prezesem był ks. Piotr Dziubczyński . Pragnął on wykorzystać swoje doświadczenie z okresu kilkuletniego pobytu we Włoszech , gdzie funkcjonowały i były popularne Centra Salezjańskie PGS. Warto w tym miejscu podkreślić , że w roku 1995 ks. Piotr Dziubczyński został laureatem Nagrody Miasta Lubina – za pracę na rzecz młodzieży naszego miasta.

SCS AMICO jest Stowarzyszeniem Sportowym założonym w 1991 r. w Lubinie zarejestrowanym w Sądzie w Legnicy , przynależy  do SALOSU RP w Warszawie i jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dzieło to zostało zatwierdzone przez ówczesnego Inspektora prowincji wrocławskiej ks. Biskupa Adama Śmigielskiego, a dzień 8 .XII.-Święto Niepokalanej NMP przyjęto za datę uroczystości klubowych.

Stowarzyszenie SCS AMICO Lubin jest jednym wielkim ORATORIUM złożonym z Salezjanów, zawodników ich rodziców, trenerów oraz sympatyków  tego dzieła . Dzieci i młodzież przychodząca do naszego Centrum jest bardzo różna – wielu z nich pochodzi z rodzin niepełnych rozbitych czy  wręcz patologicznych. Dlatego tak bardzo ważna w naszej działalności jest praca wychowawcza. Proces wychowania i kształtowania dzieci i młodzieży , poprzez sport w duchu salezjańskim – umożliwia nabycia nie tylko umiejętności sportowych, ale też uformowanie systemu wartości, skłaniającej do przyjęcia odpowiedzialnej postawy życiowej i akceptacji zasad życia społecznego i chrześcijańskiego.

W sporcie salezjańskim wyniki sportowe są ważne, ale nie są najważniejsze  celem jest ukształtowanie młodego człowieka, a chęć udziału w treningach lub meczach  ma go wyróżniać do godnego reprezentowania barw klubowych. Oprócz wyników sportowych najważniejsze jest , że nasza młodzież potrafi zaprezentować się na bardzo wysokim poziomie wychowawczo – moralnym. Potwierdzeniem bardzo dobrego zachowania młodzieży z SCS AMICO Lubin na Halowych Igrzyskach we Wrocławiu , było przyznanie w roku 1999 Pucharu Fair Play , natomiast Minister Sportu  w 2000 r. w Warszawie wręczył list gratulacyjny Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Był to największy sukces pracy wychowawczej poparty wspólna pracą Zarządu, wszystkich trenerów oraz rodziców.

SALEZJANIE

Jednym z podstawowych zagadnień Zgromadzenia Salezjańskiego jest wychowanie dzieci i młodzieży na „wzorowych obywateli i dobrych chrześcijan”.

Założycielem  Zgromadzenia Salezjańskiego był ks. Jan Bosko, żyjący w latach 1815-1888 w Turynie we Włoszech swoje życie poświęcił wychowaniu pokolenia w duchu dialogu ,miłości i kształtowania wyższych wartości. Ks. Bosko zajmował się przede wszystkim młodzieżą biedną i opuszczoną , której wówczas było bardzo wiele we Włoszech i innych krajach. Dla ks.Bosko polem wychowawczym było podwórko  lub sala oratoryjna. Podczas wspólnej zabawy , chciał pozyskać zaufanie i serce młodego człowieka.

Wychowawczy styl ks. Bosko opiera się na trzech zasadniczych elementach :

ROZUM – RELIGIA - MIŁOŚĆ.

-          odwołuje się do intelektu , który winien dać wystarczające motywy działania (rozum),

-          żyjąc w łączności z Bogiem, poprzez właściwą pobożność aktywnie uczestniczy w życiu sakramentalnym (religia),

-          w kontaktach wzajemnych kieruje się zasadami życia rodzinnego, darzy się innych życzliwością i sympatią (miłość).

Żyjąc + ucząc się + grając = bawimy się w duchu optymizmu i radości –„Chcę , abyście byli zawsze radośni „ – mawiał        ks. Bosko.

Do Polski pierwsi Salezjanie przybyli prawie 100 lat temu kilku lat Salezjanie w naszym kraju prowadzą oprócz typowej pracy duszpasterskiej , działalność wychowawczą poprzez sport.

SALOS

Salezjańska Organizacja Sportowa RP powstała w 1992 z.r. inicjatywy księży salezjanów, sióstr salezjanek i osób świeckich. Prezesem SALOS RP jest dr Zbigniew Dziubiński a, wice ks. Edward Pleń i s. Bożena  Stawecka.

Jej celem jest rozwijanie wychowawczych , kulturalnych i społecznych aspektów sportu swą ofertę programową kieruje do wszystkich młodych , a szczególnie do dzieci i młodzieży pragnącej podnosić swoje umiejętności poprzez zdrową rywalizację sportową stając do rywalizacji z innymi , a tym samym budowaniu na sporcie nowego świata opartego na humanizmie, personalizmie, respektujące takie fundamentalne wartości jak; pokój przyjaźń , prawda , dobro , sprawiedliwość , wolność i solidarność.

W szeregach SALOS jest ok. 30 tyś. dzieci i młodzieży skupionych w 84 stowarzyszeniach lokalnych rozwianych po całej Polsce.

Praca sportowo-wychowawcza prowadzona jest w czterech głównych dyscyplinach: piłce nożnej ,koszykówce , siatkówce i tenisie stołowym oraz innych uprawnionych w zależności od potrzeb i warunków.

Młodzież zrzeszona organizacji SALOS bierze udział w corocznych Igrzyskach Salezjańskich w kraju i za granicą.

SCS „AMICO” Lubin życzy wszystkim zawodnikom, rodzicom, trenerom  wiele radosnych chwil, prawdziwej rodzinnej atmosfery i samych sukcesów.

ks.Piotr Dziubczyński